Dla kogo, jaki ręcznik?

Tu tak naprawdę nie ma żadnych zasad. Nie istnieją osobne ręczniki dla kobiet i mężczyzn. Każdy dobiera ręcznik wedle własnych potrzeb: miękki lub szorstki, duży lub mały.

Czy haft wpływa na jakość ręcznika?

Tak. Ręcznik jest do wycierania, a nie haftowania wzorków. Każdy kawałek z wyszytym wzorem/żakardem zmniejsza powierzchnię chłonną ręcznika i może nieprzyjemnie drapać.

Co oznacza określenie „splot ręcznika”?

Producenci często podają różne określenia splotów: pętelkowe, dwupętelkowe lub Zero Twist. Pierwsza z nich jest najprostsza i stosowana w najtańszych ręcznikach. dwupętelkowy splot oznacza gęstszy i bardziej chłonny ręcznik.
Nowością jest technologia Zero Twist, która oznacza rozprostowanie przędzy. Ręczniki powstają odwrotnie niż te klasyczne, gdzie włókna są celowo skręcane, aby je wzmocnić i nadać im trwałości. Termin „zero twist” oznacza „skręt bliski zeru”. Termin „low twist” określa włókna skręcone w małym stopniu. Taka nieskręcona bawełna nie tylko lepiej chłonie wilgoć (między włóknami jest więcej przestrzeni), ale też sprawia, że ręczniki są bardziej miękkie, gładsze i „pulchniejsze”. Biorąc do ręki ręcznik wyprodukowany w tej technologii Zero Twist od razu czujemy różnicę. .

Gramatura ręcznika wpływa na…

…jego jakość. Im większa gramatura ręcznika tym lepsza jakość. Najniższe wartości, czyli około 300 gram to ręczniki najsłabszej jakości. Porządne zaczynają się od 550 gram. O ekskluzywnych produktach mówimy w przypadku 700, 800 gram.

Jak rozpoznać gramaturę ręcznika?

Najprościej po metce. Każdy producent ma obowiązek umieścić tego typu informacje. Warto też spytać sprzedawcę o certyfikaty. Ręczniki wykonane z najlepszej i najdroższej bawełny egipskiej powinny mieć stosowny certyfikat. Dodatkowo producenci, którzy naprawdę dbają o jakość swoich wyrobów mogą się pochwalić również zaświadczeniami z Instytutu Włókiennictwa.

Czy kolor ręcznika wpływa na jego jakość?

Nie. Bywa, że jasne trudniej doprać ale i na to są sposoby.

Jak prać ręczniki?

 • białe tylko z białymi. Kolorowe z kolorowymi.
 • przy pierwszych praniach ręczniki wykonane z bawełny egipskiej i w technologii Zero Twist, pylą, sugeruje się, by nie prać ich z innymi rzeczami.
 • zazwyczaj w temperaturze 40 – 60 stopni, chyba, że producent poda inaczej.
 • nigdy nie dodajemy płynów do płukania i zmiękczaczy. W przypadku ręczników przynoszą odwrotne działanie – ręcznik staje się szorstki i gorzej wchłania wodę.
 • nie powinno się też prasować ręczników – spłaszcza się ich włókna, przez co stają się twardsze i mniej chłonne.

Jak doprać biały ręcznik?

Na białych ręcznikach często zostają ślady make up, tuszu i inne. Najprościej wtedy dodać do prania sodę oczyszczoną. Działa!

Jak długo służą ręczniki?

O ręcznikach, których gramatura nie przekracza 400 gram, mówi się "ścierki". Najczęściej już po jednorazowym użyciu nadają się tylko do wyrzucenia.

Te wykonane z dobrego materiału, o gramaturze 500-600 gram powinny wytrzymać do 3 lat.

Od 600 gram zaczynają się porządne ręczniki i te zazwyczaj w dobrym stanie posłużą nam od 5 do 7 lat.
Górna półka to ręczniki 700 - 800 gram. To już naprawdę ekskluzywny produkt. Jeśli taki ręcznik został wykonany z wysokiej jakości bawełny egipskiej, to szybciej się znudzi niż zużyje. Średni czas użytkowania takiego ręcznika to 10 lat!

RODZAJE MATERIAŁÓW

Bawełna egipska

Obecnie występuje wiele rodzajów dobrej jakościowo bawełny: amerykańska (supima), afrykańska i indyjska. Jednak to bawełna egipska jest nazywana królową bawełny. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu - ma najdłuższe włókna.

Produkty z bawełny egipskiej tuż po zakupie mogą wydawać się trochę sztywniejsze od tych wykonanych z bawełny czesanej (combed cotton). Jednak z każdym praniem produkt wykonany z bawełny egipskiej będzie coraz bardziej miękki i puszysty, a ponadto w przypadku ręcznika będzie fantastycznie chłonął wodę.

Włókno bambusowe

Jest coraz częściej używane do produkcji ręczników ze względu na swoje niezwykłe właściwości:

 • termoregulacyjne: w czasie lata włókno bambusowe jest od 2-3 stopnie chłodniejsze niż temperatura otoczenia,
 • doskonale absorbuje wilgoć (o 60% więcej niż bawełna),
 • szybko schnie, posiada odporność na wilgoć co w efekcie uniemożliwia rozmnażanie bakterii,
 • ma właściwości antybakteryjne,
 • ma właściwości antygrzybiczne.

Jak rozpoznać czy ręcznik faktycznie wykonany jest z włókna bambusowego

 • ma niezwykle miękką, jedwabistą w dotyku fakturę,
 • materiał jest giętki, posiada dobrą układalność.